fbpx
 

SZTUKA DO RZECZY

2024

Sztuka do rzeczy – design w Krakowie to parasolowa, miejska inicjatywa wsparcia i promocji wydarzeń związanych ze sztuką użytkową i współczesnym rzemiosłem. Wydarzenie wpisuje się w „Strategię Rozwoju Miasta Krakowa. Tu chcę żyć. Kraków 2030”, której jednym z kluczowych zadań jest zwiększenie wpływu kultury na gospodarkę poprzez rozwój przemysłów kreatywnych, takich jak projektowanie, sztuka użytkowa, architektura, przemysł filmowy, przemysł wydawniczy oraz nowe media.

Podczas 7. edycji projektu Sztuka do rzeczy – design w Krakowie planujemy przyglądać się, jak współczesny design adaptuje naszą rzeczywistość, dążąc z jednej strony do minimalizmu i czystości formy, a z drugiej do przywracania zapomnianych, wpisanych w dziedzictwo tradycji.

Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się w dniach 4-30 listopada. Podobnie jak w ubiegłym roku planowany jest też w ramach „Sztuki do rzeczy” Weekend Rzemiosła (16–17 listopada), podczas którego będziecie mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach w FabLab Małopolska.

https://www.fablabmalopolska.pl/wp-content/uploads/2024/11/POSTY-2.png
DLA KOGO?
Dla każdego!
Zapraszamy dzieci od 5 roku życia oraz całe rodziny, hobbystów, uczniów i studentów!
POTRZEBNE UMIEJĘTNOŚCI
Brak
KIEDY?
16.11 - 17.11.2024
W GODZINACH:
10:00 - 19:00

PRACOWNIA STOLARSKA

Warsztaty stolarskie, podczas których uczestnicy zrobią przedmiot użytkowy (np. pudełko na skarby) lub ozdobę z odpadowego drewna.

Warsztat dla osób od 8 roku życia.
Podczas zapisu osoby w wieku do 16 roku życia wymagamy obecności opiekuna podczas warsztatu.

TKANIE

Warsztaty tkactwa na krośnie z wykorzystaniem materiałów z drugiej ręki, które skupią się na tworzeniu tekstylnych arcydzieł z recyklingu. Uczestnicy będą mieli okazję eksperymentować z różnymi materiałami pochodzącymi z odzysku, takimi jak stare ubrania, tkaniny czy nawet sznurki, tworząc unikalne tekstury i wzory. Omówione zostaną techniki tkackie, umożliwiające uzyskanie interesujących efektów wizualnych i strukturalnych. To praktyczne doświadczenie nie tylko rozwija umiejętności techniczne, ale również promuje świadomość ekologiczną i kreatywne podejście do zrównoważonego tworzenia.

Warsztat dla osób od 10 roku życia.
Podczas zapisu osoby w wieku do 16 roku życia wymagamy obecności opiekuna podczas warsztatu.

SZYCIE TOREB

Warsztaty z szycia toreb z pociętych odpadów tekstylnych, w duchu zero. Nauczymy uczestników jak wykorzystywać materiały w kreatywny sposób, tworząc stylowe i funkcjonalne torby. Wspierajmy razem ideę ekologicznego podejścia do projektowania i cieszmy się zrównoważonymi produktami codziennego użytku.

Warsztat dla osób od 16 roku życia.

LALKI MOTANKI

Warsztaty z tworzenia lalek motanek, podczas których uczestnicy odkryją tajniki tworzenia unikalnych lalek bez użycia igły i maszyny do szycia. Podczas warsztatów nauczą się techniki motania, polegającej na owijaniu kolorowych nici lub tkanin wokół rdzenia, tak aby uzyskać kształt lalki. Poznają różnorodne wzory i techniki zdobienia, aby stworzyć swoją własną wyjątkową lalkę motankę. To nie tylko świetna zabawa, ale także sposób na praktyczne zgłębienie tradycyjnego, słowiańskiego rzemiosła. Według naszych przodków, lalki wykonane w tej technice chroniły dom i jego mieszkańców.

Warsztat dla osób od 5 roku życia.
Podczas zapisu osoby w wieku do 16 roku życia wymagamy obecności opiekuna podczas warsztatu.

FILCOWANIE

Warsztaty z filcowania podczas którego uczestnicy odkryją niezwykły świat tworzenia ozdób z wełny. Nauczą się techniki filcowania na sucho, aby stworzyć unikalne projekty od płaskich kompozycji po trójwymiarowe figurki. Niezależnie od poziomu doświadczenia, te warsztaty są idealne dla wszystkich, którzy chcą poznać fascynującą technikę rzemieślniczą.

Warsztat dla osób od 5 roku życia.
Podczas zapisu osoby w wieku do 16 roku życia wymagamy obecności opiekuna podczas warsztatu.

PRZĘDZENIE

Warsztaty z przędzenia na zabytkowym kołowrotku, podczas których uczestnicy poznają tajniki tradycyjnego rzemiosła przędzenia włókien. Spróbują stworzyć własne nici o unikalnej fakturze i konsystencji, ucząc się jednocześnie historii i kultury związanej z tym starożytnym rzemiosłem. Używany kołowrotek jest oryginalnym urządzeniem z XIX wieku!

Warsztat dla osób od 5 roku życia.
Podczas zapisu osoby w wieku do 16 roku życia wymagamy obecności opiekuna podczas warsztatu.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

https://www.fablabmalopolska.pl/wp-content/uploads/2024/11/Logo-Krakow_H_black-pdf.jpg
KONTAKT
ul. Królewska 65A, 30-081 Kraków
665 770 994 lub 665 770 995
Pn- Pt: 8:00 - 18:00, a czasem do wieczora!
NEWSLETTER